تبلیغات
سی پی یو - cpu و انواع تغییرات جدید آن
لینك به ما


لوگوی دوستان

نظرتان در مورد مطالب ارائه شده چیست؟

هر گونه استفاده از محتوای این قالب در جهت ترویج فرهنگ غنی شیعه و عاشورا با ذکر منبع مجاز و بلامانع می باشد
با تشکر محمد جمال دهقان پور


تغییرات جدید

اخیرا شاهد تغییرات ذیل بوده‌ایم كه به بازار ایران هم راه‌یافته‌اند :

1- اینتل تكنولوژی ساخت را از 65 به 45 نانومتر رسانید ، CPUهای جدید اینتل دارای 6 و برخی از آنها دارای 12 مگابایت كش و سری جدیدی از دستورالعملهای چندرسانه‌ای هستند.این CPU ها با مادربوردهای بروز فعلی مطابقند و فقط احتیاج به ارتقاء BIOS بورد در برخی موارد خواهید داشت.پردازنده‌های 2008 و 2009 اینتل را میتوان در سه گروه جای داد :

دو هسته‌ای ویژه دستگاههای PC دسكتاپ معمولی با دو نام Wolfdale و Allendale با سری شماره مدلهای E8000 (مثلا E8500) و E4000 (مشخصا E4700).یك نكته بسیار جالب اینست كه Wolfdale از همان روز اول با قیمت پایین عرضه شد نه با بهای بالای 1000 دلار.

برای افرادی كه مشتاق بازی هستند ، استفاده از E8200 ، E8400 و E8500 قویا توصیه میشود ، این گروه در تمامی گیمها دارای قدرت عالی هستند و تنها در برخی گیمها گروه Yorkfield كارائی بیشتری دارند كه قیمت بالای آنها مانع خرید است ، پردازنده E8600 هم که چند ماه پیش در خارج از کشور عرضه شد ، کلا وارد ایران نگردیده است ، قدرت اورکلاک این پردازنده بحدی است که در مورد آن داستانهای عجیب مینویسند ولی قدر مسلم خیلی راحت تا 4.5GHz میرسد ، E8600 بهترین پردازنده برای گیم است (با توجه به شرایط ، کارائی و قیمت) که متاسفانه به کشور ما وارد نشد و تولید آن نیز توسط سازنده در حال توقف میباشد.

پردازنده‌های چهارهسته‌ای و گرانقیمت Yorkfield كه بصورت Q9000 و QX9000 (مثلا QX9650) شماره گذاری میشوند.این گروه جهت استفاده در سرورها نیز مناسبند ، اما قیمت بالائی دارند ، QX9750 قدرتمندترین در این گروه میباشد.

Penryn كه برای نوت بوكها مورد استفاده است.

ظهور Core i7 : گفته شد که فن آوری تحت عنوان Core و بعد از آن Core 2 باعث پیشتازی اینتل گردید ، اکنون اینتل چند ماهیست که پا را فراتر نهاده و معماری جدیدی را عرضه نموده است ، این معماری که بجای Core بنام Nehalem معروف است ، در واقع یک نوع تقلید از AMD محسوب میشود ، بدین ترتیب که CPU های اینتل از این پس به کنترلر حافظه (North Bridge) مجهز بوده و نیازی به چیپ پل شمال در مادربورد نیست.

واضح است که اصول اورکلاک در این پردازنده ها کاملا شبیه AMD (و قدری مشکلتر از OC عادی) است و مفهوم FSB هم در اینجا وجود ندارد چون اصولا FSB مربوط به ارتباط CPU با پل شمال است که در اینجا در خود CPU ادغام شده است.

با توجه باینکه Core i7 بخش مهمی از بازار پردازنده را در طی هفته ها و ماهای آتی خواهد داشت ، ارائه توضیحاتی در اینمورد واجب است :

اول از همه اینکه Core i7 فعلا فقط چهار هسته ای است و تعداد پایه های آن 1366 میباشد ، Core i7 از DDR3 پشتیبانی میکند پس باید بردی بخرید که ویژه این سری باشد.

دوم اینکه Core i7 ها تنها پردازنده های حال حاضر Quad هستند که کارائی آنها هم در گیم و هم در سایر نرم افزارها از دیگران بالاتر است.

سوم فعلا 5 مدل از آنها تحت عنوان Core i7 920 , 940 , 965 , 950 , 975 Extreme تولید میشود و همه مدلهای آن هم اکنون در بازار خودمان وجود دارد.

چهارم قیمت آنها چندان ارزان نیست ، بویژه اینکه باید برد مخصوص (به راهنمای مادربورد مراجعه فرمائید.) و DDRIII بخرید.

2- AMD تكنولوژی ساخت را به 65 و اخیرا به 45 نانومتر رساند و سوكتهای جدیدی ارائه نمود كه بواسطه آنها ماردبورد قابلیت استفاده كامل از قدرت و مزایای پردازنده را پیدا میكند.نام این پردازنده ها  Phenom و Phenom II است و جهت استفاده از Phenom سوكت AM2+ مزیت است اما واجب نیست.پس باید در آینده نزدیك شاهد CPU های طرح AM2+ و سپس AM3 باشیم كه AM3 با AM2 سازگار نیست.اگر شما یك برد AM2 دارید میتوانید از پردازنده AM2+ استفاده كنید ولی از حداكثر كارائی آن بهره نخواهید برد.

واضح است از ای ام دی انتظار میرود تا پردازنده‌های جدیدش قابلیت اوركلاك مطلوبی داشته باشند كه در مورد Phenom II چنین نیز هست اما هنوز هم Phenom II قابل رقابت با Core i7 نیست ، هرچند كه AMD از شماره گذاریهای مشابه اینتل استفاده كرده‌است مثلا Phenom II X4 920 ، جدیدترین این سری Phenom II X4 955 میباشد ، اگر قصد استفاده از Phenom II را دارید بروید سراغ برد AM3

نتیجه گیری : كدام CPU را انتخاب كنم؟  

اول : تعیین كنیم Intel یا AMD

در چند سال گذشته AMD همواره برغم وجود نقاط ضعف مانند تاخیر در كوچك نمودن تكنولوژی ساخت و امكانات و سرمایه كمتر ، بالابودن حرارت و مصرف توان ، مشكل بودن نگهداری پردازنده و فركانس كلاك پایینتر ، جایگاه خود را در رقابت با اینتل به لطف پارامترهایی مثل كاشه L1 بزرگتر و  استفاده از معماری پیشرفته‌تر همواره حفظ نموده یا حتی در مقاطعی در رتبه بالاتر قرار داشته است.

متاسفانه در مقطع كنونی شاهد افت AMD هستیم و 2-3 سالی است همواره عقب میفتد ، هر چند از لحاظ قیمت و نسبت ارزش به بها واقعا باید بر روی آن حساب باز كرد بویژه برای كاربردهای اداری.CPU های چهار هسته ای فنوم هم که در بازار ما نه تنها موجودند ، بلکه به اشباع رسیده اند! Phenom 9950 یا 9850  مدلهای برتر این گروهند که البته در مقایسه با اینتل واقعا کم میاورند ، Phenom II واقعا وضعیت بهتری دارد ولی باز با Core i7 قابل رقابت نیست.

در حال حاضر و تا ماههای آینده AMD را به كاربرانی كه بدنبال كارائی حداكثر هستند و كاربران گیم ، پیشنهاد نمیكنیم ، اما در صورت استفاده برای سایر كاربردها یك PC مبتنی بر AMD میتواند كارا و مناسب باشد ، شما میتوانید یک دستگاه قدرتمند دفتری یا حتی جهت طراحی با قیمت مناسب و مبتنی بر AMD داشته باشید.

دوم : كدام پردازنده Intel :

اگر میخواهید یک رایانه همه منظوره و عادی داشته باشید E7300 و E7200 کافی هستند ، همینطور E8200 ، اگر طرفدار گیمهای سنگین هستید ، E8400 و E8500 و E8600 توصیه میشوند.(فعلا مورد آخر در بازار ما موجود نیست.)

اگر رایانه را جهت نرم افزارهای خاص طراحی ، مهندسی و محاسباتی ، انیمیشن سازی و مشابه آن میخواهید حتما بررسی فرمایید که آن برنامه خاص توانائی استفاده بهینه از Quad را دارد یا خیر زیرا در اینصورت ممکن است کارائی نرم افزار شما با استفاده از چهار هسته بطرز چشمگیری افزایش یابد ، از جمله چهار هسته ایهای مشهور Q6600 ، Q9300 ، Q9450 و Q9550 هستند.

اگر یک رایانه خیلی قدرتمند لازم دارید برای همه کاربردها و قیمتش هم چندان مطرح نیست سراغ Core i7 بروید و بخاطر داشته باشید قیمت رایانه Core i7 شما تا چند ماه دیگر حتما افت زیادی خواهد داشت.

پردازنده‌های Quad مناسبند؟

اکنون تعداد قابل توجهی از نرم افزارها توان استفاده از چهار هسته را دارند اما اکثر بازیها خیر! برای بازی اگر به کارائی بالا و قیمت مناسب میاندیشید دو هسته ای توصیه میشود ، اگر هم خواهان بازیهای سنگین با وضوح و فریم بالا و هم چهار هسته ای هستید و بودجه کافی دارید Core i7 را برگزینید.

نرم‌افزارهایی كه امكان استخراج قدرت Quadro را دارند برخی Benchmark ها مثلا 3DMark Vantage هستند كه صرفا جهت تست بكار میروند ، همچنین آخرین نسخ برخی نرم‌افزارهای گرافیك و تدوین فیلم این توانائی را پیدا كرده‌اند كه از جمله مشهورترین آنها میتوان 3D Studio Max را نام برد ، اگر طراح گرافیك و یا تدوین‌گر فیلم و انیمیشن هستید یا بنحوی دستگاه را فقط برای كار با یكی دو نرم‌افزار خاص میخواهید ، حتما بررسی كنید كه آیا آن نرم‌افزارها توان استفاده از چهار هسته را دارند یا خیر ، ممكن است شما با Quad كارائی عالی بدست آورید ، البته مساله قیمت بالا هنوز مطرح است ، سایتهائی وجود دارند كه كارائی اقسام پردازنده با نرم‌افزارهای گوناگون را بشما نمایش میدهند ، از جمله معروف ترین آنها سایت سخت افزار tomshardware میباشد ، چهار هسته ای ها همچنین تحت سیستم عامل لینوکس و سرورهای لینوکس کارائی خودشان را کاملا برخ میکشند.

تغییرات آینده :

AMD همه پردازنده های خود را به 45 نانو میرساند و سعی در بهبود Quad خواهد داشت ، اینتل احتمالا تا یک چند ماه دیگر به 32 نانو تغییر فن آوری میدهد و اقسام بیشتری از Core i7 را روانه بازار مینماید از جمله اقسام دو هسته ای آنها که قیمت مناسب و 1156 پین خواهند داشت ، همچنین اینتل پردازنده هایی خواهد ساخت که چیپ گرافیک هم در خود دارند! تا حال بردهایی با گرافیک Onboard دیده اید ولی اینبار کارت گرافیک به داخل CPU خواهد رفت.

مقاله اصلی : واحد پردازش مرکزی

واحد پردازش مرکزی یا همان سی پی یو ان بخش از رایانه است که بیشتر محاسبه ای که سیستم عامل و برنامه ها را به کار وا می دارد را انجام می دهد. سی پی یو با یکی از نوع های خیلی متنوع اتصال مستقیما به تخته مدار اصلی متصل مس شود .بیشتر رایانه های سازگار با رایانه های شخصی ای بی ام از پردازنده ی سازگار-x86 ساخت شرکت های اینتل, AMD, فن اوری های VIA یاTransmeta استفاده می کنند.

قابلیت های سخت افزاری رایانه های شخصی را می توان با افزودن کارت های گسترشی بسط داد. ISA,PCIو AGP ,قفسه های (bays) استاندارد برای رایانه ها شخصی می باشد.یک رایانه ی شخصی را می توان با افزودن گرداننده های اضافی( CD ROM , درایو سخت و غیره ) ترقی داد.رابط های دستگاه های استاندارد ذخیره سازی Serial ATA, ATAیا SCSI می باشند.
شركت های تولید كننده پردازنده
با توجه به این كه پردازنده ها دستورهای خاصی را می پذیرند و برنامه های خاصی را اجرا می كنند، طبیعتاً پردازنده های گوناگونی وجود دارند. این پردازنده ها توسط شركت های مختلفی تولید می شوند. بعضی از آن ها مشابه و سازگارند و برخی دیگر ناسازگار. معروف ترین این شركت ها عبارتنداز:
Intel- IBM- AMD- Cyrix- Motorola- IDT- IIT- NEC- Nexgen- Rise- Metaflow- Chips & Technology معمولاً بر روی هر CPU نام شركت تولید كننده نوشته می شود، ممكن است شماره آن نیز همراه با حرف اول و یا دو حرف اول تولید كننده نوشته شود.
نسل های پردازنده ها
مهم ترین عامل شناسایی پردازنده ها، نوع آنها می باشد كه با شماره و یا نام اختصاصی مشخص می شود. از بین پردازنده های تولید شده نوع اینتل و موتورولا متداولتر از بقیه هستند. موتورولا پردازنده خود را به صورت
۸۶xxx یا نام اختصاصی و اینتل به صورت ۸۰x86 یا نام اختصاصی خود به بازار معرفی نمودند. بدین صورت x می تواند یك عدد دلخواه یك رقمی باشد كه هر چه مقدار آن بیشتر باشد در نتیجه رقم آن بزرگ تر بوده و پردازنده جدید تر، سریعتر و كاراتر می باشد. قبل از پردازنده پنتیوم پردازنده ها یك شماره ۵ رقمی داشتند كه دو رقم سمت چپ معمولاً نام پردازنده و سه رقم سمت راست نسل پردازنده رامشخص می كنند.
برخی سازندگان دیگر به جای شماره از نام های اختصاصی مانند
K5 و K6 استفاده می نمودند.
مدل پردازنده
هر كدام از نسل های مختلف پردازنده ها دارای انواع متفاوتی می باشند كه برای كارهای خاصی ساخته شده اند. به عنوان مثال پردازنده های
۸۰۴۸۶ داری انواع (SX- SLC- DX- DX2- DX3- DX4- DX5) می باشد كه در آن DX اولین پردازنده با یك كمك پردازنده است كه دارای ۸ كیلوبایت حافظه زمان اولیه می باشد و سرعت آن۵۰ برابر ۸۰۸۸ است، در صورتی كه SX فاقد كمك پردازنده می باشد. نسل پنجم پردازنده اینتل دارای مدل های (كلاسیك، MMX) می باشد. نسل ششم پردازنده اینتل دارای مدل های (IIT,II ,PRO Celeron ) هستند. نسل هفتم پردازنده های اینتل دارای مدل های (ایتانیوم) ۶۴ بیتی با سرعت یك گیگاهرتز) می باشد.
سرعت پردازنده
یكی از مواردی كه مستقیاً روی كارآیی پردازنده اثر می گذارد سرعت آن است كه معمولاً بر روی آن نوشته می شود. هر چه پردازنده سریعتر باشد اطلاعات را سریعتر پردازش می كند. سرعت پردازنده ها بر حسب مگاهرتز بیان می شود و یك مگاهرتز، معادل یك میلیون چرخه در ثانیه است. بعضی تولید كنندگان سرعتی كه بر روی پردازنده می نویسند واقعی نیست، بلكه آنها توانمندی پردازنده در مقابل اینتل را می سنجند و به آن سرعت معادل پنتیوم می گویند. عوامل مؤثر در كارآیی پردازنده فركانس ساعت یا سرعت ساعت است كه معمولاً به دو صورت می باشد:
۱- سرعت ساعت داخلی: در این حالت پردازنده عملیات داخلی خود را براساس این ساعت انجام می دهد، این سرعت برابر سرعتی است كه بر روی پردازنده ذكر شده است. در هنگام فروش نیز این سرعت را معرفی می كنند. مانند:P4/2.2Ghz
۲- سرعت ساعت خارجی (سرعت گذرگاه سیستم): این سرعت درواقع مدار الكترونیكی است كه خارج از تراشه قرار دارد و به پایه های مربوط به ساعت وصل می شود. اطلاعات خارج از پردازنده مانند اطلاعات حافظه اصلی رایانه بر این اساس سنجیده می شود.
ولتاژ پردازنده
در ابتدای ساخت پردازنده ها از ولتاژ
۵ ولتی به صورت استاندارد استفاده می شد، اما پس از ورود پردازنده های «۴۸۶ دی ایكس ۴» و «پنتیوم» از ولتاژهای پایین تر مانند ۸/۲ و ۳/۳ نیز استفاده می شود.
جایگاه پردازنده
پردازنده معمولاً بر روی شبكه ای از سوراخ های كوچك بر روی مادربرد قرار می گیرد. به طور كلی تراشه گیر، محلی برای نصب پردازنده یا هر نوع آی سی است.
پردازنده معمولاً روی مادربرد لحیم نمی شود تا بتوان آن را ارتقا یا تعویض نمود.
گرماگیر پردازنده
پردازنده ها در زمان كار كردن گرمای زیادی تولید می كنند و اگر این گرما دفع نشود ممكن است پردازنده بسوزد. برای خنك نگه داشتن پردازنده از چند روش استفاده می كنند:
۱- استفاده ازFan : قرارگیری یك پنكه كوچك بر روی پردازنده باعث حركت هوا و هدایت گرما به بیرون می شود. معمولاً در جعبه اصلی رایانه پنكه ای برای بیرون بردن گرما وجود دارد. با این حال قرار دادن یك پنكه كوچك پردازنده را بهتر خنك می كند و كارآیی رایانه بالا می رود. بعضی از پنكه ها برای اتصال به پردازنده دارای یك گیره می باشد كه باید توجه نمود در هنگام نصب نباید به مادربرد برخورد كند.
۲- استفاده از گرماگیر: گرماگیر وسیله ای فلزی است كه حرارت تولید شده را به وسیله یك قطعه الكتریكی جذب و به بیرون می فرستد. گرماگیر دارای پره های فلزی یا سرامیكی است.
۳- استفاده از مواد پركننده: این مواد بین پردازنده و پنكه قرار می گیرد و باعث خنك شدن پردازنده می شود. این ماده با نام چسب نیز شناخته می شود.
پردازنده های تقلبی

جهت تشخیص پردازنده های تقلبی از اصل می توان از روش های زیر استفاده نمود:
۱- روش چشمی: كج بودن نوشته های روی پردازنده - كم رنگ بودن نوشته ها - وجود خراش - وجود رنگ پریدگی چاپ قبلی - كوچك و بزرگ بودن حروف و عددها
۲- شماره سریال: جهت دریافت شماره سریال های واقعی می توانید از برنامه ID CPUاستفاده نمایید و یا به سایت پردازنده مربوطه متصل شوید.
۳- اطلاعات بایوس.
۴- اطلاعات برنامه های عیب یاب.
خرابی پردازنده ها
یكی از علت های خوب كار نكردن رایانه می تواند خرابی پردازنده باشد كه البته در اولویت قرار ندارد یعنی درصد خراب شدن آن بسیار كم می باشد. برنامه ای به نام پست خطای پردازنده را اعلام می كند كه آن را با زدن بوق های پشت سر هم بیان می كند.
برنامه دیگر در این رابطه
Ndiags نورتن می باشد كه پردازنده را تست و كنترل می كند.

 لینك مطلب  نظرات []     نوشته:مرتضی علیقلیزاده    معرفی به دوستان
بنر ما


آمار بازدیدها
امروز: نفر
دیروز: نفر
این ماه: نفر
ماه گذشته: نفر
آخرین بازدید:
كل بازدیدها: نفر
افراد آنلاین:

نفر

اطلاعات پست ها
آخرین به روز رسانی:
تعداد پست ها : عدد
ایجاد صفحه: 105 ثانیه
پشتیبانی آنلاین

CopyRight All Rights Reserved by KHAFAN 30TI.MIHANBLOG.COM
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سی پی یو است . هر گونه كپی برداری ازمطالب یا تصاویر این سایت تنها با ذكر منبع مجاز می باشد .