تبلیغات
سی پی یو - بحث پردازنده ها
لینك به ما


لوگوی دوستان

نظرتان در مورد مطالب ارائه شده چیست؟

هر گونه استفاده از محتوای این قالب در جهت ترویج فرهنگ غنی شیعه و عاشورا با ذکر منبع مجاز و بلامانع می باشد
با تشکر محمد جمال دهقان پور


پردازنده Celeron

اینتل پردازنده های Celeron خود را در سال 1998 به بازار عرضه كرد. Celeron برای مقابله با پردازنده های ارزان قیمت تر Cyrix و AMD ارائه شد، كه كماكان از همان اسلات Socket 7 كه اینتل برای پردازنده های قدیمی خود استفاده كرده بود، سود می بردند.

این پردازنده ها نیز از ساختاری مشابه Pentium II استفاده می كردند و با مادربردهای Pentium II سازگار بودند. نمونه های اولیه Celeron با فرکانس 266 و 300 مگا هرتز عرضه شدند که دارای حافظه Cache ثانویه نبودند. برای توضیح بیشتر به سایر مقالات سایت میکرورایانه مراجعه کنید. ولی در مدلهای بعدی آن، كه اینتل نام آن را Mendocino انتخاب كرد، از حافظه Cache داخلی 128KB استفاده شد. بر خلاف پردازنده های Pentium II كه حافظه Cache آنها مجزا بود ولی با یك گذرگاه اختصاصی سریع به CPU وصل می شدند، در پردازنده های Celeron حافظه Cache داخل خود Cpu تعبیه شده و دیگر همانند پردازنده های Pentuim II از یك كارتریج SEC استفاده نمی شد.
پردازنده های Celeron با Package های مختلف BGA، PGA و SEPP به بازار عرضه شدند كه برخی از آنها فقط در یك نوع Package و برخی دیگر در انواع Package های مختلف به بازار عرضه شدند. اینتل عرضه پردازنده های Celeron با فركانس های Clock مختلف را در سالهای بعد نیز ادامه داد.
این پردازنده ها اگر چه كارائی كمتری نسبت به پردازنده های Pentium II, III داشتند اما قیمت آنها به مراتب پائین تر بود.

كار Cache در سی پی یو چیست؟ :


این نكته را در ابتدا می گویم كه برای خرید لپ تاپ یا سیستم خانگی همیشه مقدار كش را از فروشنده سوال كنید وآن را با دیگر سیستم های پیشنهادی به عنوان یكی از مهمترین شاخص های سیستم مقایسه كنید

در رایانه چندین نوع حافظه وجود دارد. حافظه اصلی یا همان RAM حافظه

های جانبی مثل هارد یا سی دی و...
سی پی یو برای اجرای برنامه ها و برداشت داده ها هم نیازمند مراجعه به RAM است؛ اما سرعت RAM چندین برابر كمتر از سی پی یو است و اگر قرار باشد سی پی یو برای هر داده منتظر ارتباط از طریق Bus بین سی پی یو و RAM باشد، وقت زیادی از سی پی یو هدر می رود. به همین دلیل از حافظه های شركت پذیر كه اصطلاحا كش نام گرفته، استفاده می شود.
كش یك حافظه بسیار گران و سریع است كه برای بالا بردن سرعت انجام پروسس ها به كار می رود.
به این صورت كه طبق چندین نوع سیاست های مورد استفاده، داده های مورد نیاز سی پی یو در كش قرار می گیرند و سی پی یو هنگام نیاز به داده ها یا كد ابتدا به كش می زند و اگر داده در آنجا باشد، بدون نیاز به مراجعه به حافظه اصلی آن را از كش بر می دارد كه این كار موجب بالا رفتن سرعت كار می شود.
مكانیسم ها و سیاست هایی كه برای پر كردن كش صورت می گیرد؛ به گونه ای است كه درصد وجود داده در كش بالا رود.كش ها معمولا دو سطح دارند.
كش سطح یك یا L1 در داخل سی پی یو و با سرعت بسیار بالا است. كش سطح دو یا L2 خارج از سی پی یو است و سرعت كمتری دارد؛ اما از RAM بسیار سریع تر است و سی پی یو برای برداشت داده، ابتدا به L1 و بعد به L2 مراجعه می كند.

سی پی یوهای دو هسته ای از لحاظ كارایی و محاسبات خیلی بهتر و سریعتر از تك هسته ای ها هستند یعنی شما می توانند یك فایل تصویری را رندر كنید و همزمان موسیقی گوش كنید و اگر هم خواستید یك بازی سنگین را اجرا كنید بدون اینكه در كارایی سیستم شما اختلالی بوجود بیاید فقط برای خرید سی پی یو های دو هسته ای دقت كنید كه مادربورد شما آن را ساپورت كنه در مورد اینتل باید بگم كه برای ارتقا سیستم به دو هسته ای باید مادربورد جدیدی بخرید ولی برای ای ام دی سوكت نهصد و سی و نه فقط كافیست بایوس مادربورد خودتون را عوض كنید كه نسبت به اینتل هم ارزانتر تمام میشه هم كاراییش بهتره

منظور از دستور العمل ها در رایانه چیست؟

هر رایانه تنها دارای یک مجموعه کم تعداد از دستورالعمل‌های ساده و تعریف شده می‌باشد. از انواع پرکاربردشان می‌توان به دستورالعمل «محتوای خانه ۱۲۳ را در خانه ۴۵۶ کپی کن!»، «محتوای خانه ۶۶۶ را با محتوای خانه ۰۴۲ جمع کن، نتایج را در خانه ۰۱۳ کن!»، «اگر محتوای خانه ۹۹۹ برابر با صفر است، به دستورالعمل واقع در خانه ۳۴۵ رجوع کن!».

دستورالعمل‌ها در داخل رایانه بصورت اعداد مشخص شده‌اند - مثلاً کد دستور العمل (copy instruction) برابر ۰۰۱ می‌تواند باشد. مجموعه معین دستورالعمل‌های تعریف شده که توسط یک رایانه ویژه پشتیبانی می‌شود را زبان ماشین می‌نامند. در واقعیت، اشخاص معمولاً به [زبان ماشین]] دستورالعمل نمی‌نویسند بلکه بیشتر به نوعی از انواع سطح بالای زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی می‌کنند تا سپس توسط برنامه ویژه‌ای (تفسیرگرها (interpreters) یا همگردان‌ها (compilers) به دستورالعمل ویژه ماشین تبدیل گردد. برخی زبان‌های برنامه‌نویسی از نوع بسیار شبیه و نزدیک به زبان ماشین که اسمبلر (یک زبان سطح پایین) نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند؛ همچنین زبان‌های سطح بالای دیگری نیز مانند پرولوگ نیز از یک زبان انتزاعی و چکیده که با زبان ماشین تفاوت دارد بجای دستورالعمل‌های ویژه ماشین استفاده می‌کنند.

تمامی مشکلات سی پی یو و گزارش کامل آن در فایل log موجود در پوشه cpu exceed قرار میگیرد که خود این پوشه درون پوشه tmp در ریسه اصلی می باشد. پس یادتان باشد هر وقت مشکل سی پی یو داشتید ابتدا این فایل چک کنید. درون این فایل اکثرا علت مصرف بالای سی پی یو را میتوانید پیدا کنید.

این که چه صفحاتی و چه فایل هایی باعث exceed شدن ( تجاوز از حد استاندارد ) می شوند

شش دلیل اصلی مصرف بالای سی پی یو توسط ورد پرس

دلیل اول مشکلات ناسازگاری افزونه ها که با حذف افزونه مشکل طرف می شود. اگر مشکل سی پی یو دارید افزونه های خود را چک کنیدتا مطمئن شوید مشکل از کدام افزونه است.

دلیل دوم دستکاری درون پوسته ها که با برگرداندن پوسته به حالت پیش فرض مشکل حل می شود.

اگر کد ها و حلقه ها به صورت اصولی فراخوانی نشوند یک حلقه بی نهایت پدید

می آید که کاملا سی پی رو را میخورد ! پی اگر فردی مبتدی هستید از دستکاری پوسته ها پرهیز کنید.

دلیل سوم وجود ایراد دریکی از جدول های دیتا بیس( post ) می باشد که وردپرس درهر بار خواندن آن جدول فشار زیادی به سی پی یو می آورد. این مشکل را از داخل کردن کلیه جدول ها بر طرف نمایید.

PHPMyAdmin توسط repair در اکثر موارد توسط همین روش مشکل حل می شود و اگر حل نشود تقریبا باید تمامی جدول ها را بررسی نمایید.

دلیل چهارم اشکال در فایل های اصلی وردپرس مانند index.php و … همیشه از آخرین نسخه وردپرس استفاده نمایید و اگر با فایل های اصلی مشکلی داریدبا جایگزین کردن آن فایل مشکل را حل کنید .

دلیل پنجم استفاده از پیوند یکتا در ورد پرس است و شاید تا کنون اصلا به ذهنتان

هم خطور نکرده باشد که احتمال دارد پیوند یکتا مشکل ساز شود اما میشود و دلیل آن نیز ایجاد چند  خط کد در فایل htaccess. وردپرس است که توسط اکثر هاست ها پشتیبانی نمی شود.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . / index.php [L]
# END WordPress

در خط دوم این کد ماژول IfModule mod_rewrite.c فراخوانی میشود که این ماژول ظاهرا به دلیل داشتن مشکلات زیاد بر روی سرور نصب نمی شود پس htaccess. حاوی فرامینی است که باعث کراش کردن سرور و مصرف سی پی یو میشود.

حال چاره چیست ؟

پاسخ ساده است ، شما باید از پیوند یکتا یا همان permalink پیش فرض وردپرس کنید و اگر در فایل خود این کد ها را دارید آنها را حذف htaccess. کنید.

اما میرسیم به یک دلیل اصلی که بالاترین مصرف سی پی یو را شامل می شود

ها می باشد .    Tag دلیل ششم استفاده نا مناسب از برچسب ها یا همان

استفاده از برچسب ها به مقدار زیاد وردپرس را تبدیل به یک سی پی یو خور حسابی میکند! باور نمیکنید ؟ امتحان کنید ! روی لوکال به یک نوشته ۵۰ تا برچسب بزنید و ببینید. آن نوشته خیلی دیر لود می شود و اگر در این هنگام مصرف سی پی یو توسط mysql را در task manager مشاهده کنید خواهید   می رود. cpu usage بالا  تا ۵۰ %

پس به اندازه کافی به نوشته های خود برچسب بزنید طوری که تعداد آن ها از ۱۵

نکند و از درج برچسب های تکراری خود داری کنید.  

یو ام پی سی چیست؟

خوب گفتم برای شروع یک مختصری در موردش حرف بزنیم ، بلکه کار جلو بره
Ultra Mobile PC
پروژه با نام رمز origami ، عملیات غیر ممکن به رهبری مایکروسافت و همکاری دو غول اینتل و سامسونگ بود ، که بعدا ً خیلی ها دیگه بهش پیوستند. سال 2006 در یکی از جلسات مایکروسافت قائم مقام شرکت اوریگامی کانسپت رو معرفی کرد و قول داد که بازار خیلی چیز ها رو جمع خواهد کرد.

بعد از دو سال از قول ایشون و بعد از یک سال از ورود انبوهی از مدل هایش به بازار ، معلوم شد که این دستگاه دقیقا همان اشکالی را دارد که در همان جلسه به صورت یک پاور پیونت نشان داده شده بود : در آن عکس ، این اوریگامی جایی بین هندهلد پی دی ای و نوت بوک قرار داده شده بود ، و اشکال از همینجا شروع می شد ، خیلی ها میان این دو دستگاه اصلا چیزی نیاز نداشتند ( بر خلاف دو دیوایس مذکور که هیچ یک کار دیگری را نمی کند)

به هر حال ، بعد از مدتی شرکت های مختلفی وارد این بازار شدند. در آسیای جنوب شرقی چندین شرکت معتبر مثل گیگابایت ، تینک پد و یو بی کیو ، با عرضه چندین دستگاه ، اون وری ها رو حسابی مشتاق کردند.
حتمآ تا حالا توجه کرده اید که در سیستم های اینتل شما با اینکه سی پی یو بالایی
دارید اما در هنگام کار های سنگین با کامپیوتر ، کامپیوتر شما هنگ می کند.به نظر شما دلیل این هنگ کردن از چیست؟

جواب این پاسخ بسیار ساده است: در هنگام انجام بازی یا برنامه های سنگین سی پی یو حجم بیشتری از خود را برای آنها ارائه می دهد، ور در بعضی از مواقع در هین کار کامپیوتر شما لگ می زند و یا هنگ می شود  که در واقع دمای سی پی یو بالا رفته و دیگر قادر به جواب کار شما نیست.(فن هایی که برای سی پی و ها گزاشته می شود ضعیف عمل می کند)این کولر مستر ها به راحتی کار شما را پاسخ می دهد و در هنگام کار، سی پی یو  اصلآ با دمای بالا مواجع نمی شود و شما هم به راحتی کار خود را ه اتمام می رسانید.

CPU-Z یک نرم افزار کاربردی رایگان است که اطلاعات سخت افزاری سی پی یو و کارت گرافیک و رم سیستم شما را به شما نشان می دهد. CPU-Z نیازی به نصب ندارد , فقط کافی است آن را اجرا کنید و اطلاعات مفصلی از سیستم خود را مشاهده نمایید. در زیر امکانات این نرم افزار رایگان را بررسی می کنیم.

نمایش اطلاعات سی پی یو سیستم شما

نام و تعداد سی پی یو ها

سرعت پردازش

ولتاژ هسته سی پی یو

واحد کلاک داخلی و خارجی سی پی یو

پشتیبانی از تمامی ساختار های سی پی یو

نمایش تمامی سطح های حافظه داخلی سی پی یو مانند اندازه و مکان حافظه و سرعت و تکنولوژی آن

نمایش اطلاعات مادربرد سیستم شما

نام و مدل و ورژن

ورژن بایوس مادربرد شما

چیپست شمالی و جنوبی

اطلاعات کارت گرافیک آنبرد

نمایش اطلاعات حافظه اصلی

فرکانس و میزان حافظه

مدل و سریال نامبر و نوع رم

نمایش اطلاعات کارت گرافیکی

در این نسخه جدید اطلاعات کامل کارت گرافیکی هم نمایش داده میشود

تغییرات اعمال شده در نسخه جدید

اضافه شدن تب گرافیک در نرم افزار

پشتیبانی کامل از انواع سی پی یو های ۶۴ بیتی

پشتیبانی و تشخیص چیپست های سری NVIDIA nForce 980a

قابلیت شناسایی هسته های i3 و i5 اینتل

پشتیبانی از سی پی یو های AMD مانند Phenom TWKR و Phenom X2 و …

پشتیبانی از ویندوز سون ۷

پشتیبانی و ترسیم جدیدترین لوگوهای شرکت اینتل و…

Pentium D یا Pentium DualCore هیچ فرقی نداره و مختصر نویسی صورت گرفته. CoreDuo از نظر فیزیکی دوهسته ای هست اما Core 2 Duo تک هسته ای هست و از نظر منطقی دو هسته دارد. اما جالب اینجاست که اینتل یا اینکه دو هسته رو در یک هسته در سری Core 2Duo ادغام کرد کارآیی چندین برابر شد و این انقلابی بود در زمینه پردازنده که از آن به بعد دیگه AMD از اینتل عقب افتادگیش شروع شد. البته سری جدید CoreDuo مثل E5300 باقیمت مناسب و سرعت عالی(در برخی موارد نزدیک به Core 2 duo) توزیع شده است.

تکنولوژی چیست؟ HyperTransport در سی پی یوهای AMD

نگاهی کوتاه به معماری NorthBridge + SouthBridge:

در این معماری تمامی عملیات سیستم از طریق دو چیپ ست NorthBridge( برای CPU, AGP, RAM) و SouthBridge( برای EIDE, AC 97, Ethernet, PCI و…) کنترل می شود.

در این معماری چندین گلوگاه سرعت وجود دارند که با رفع آنها می توان کارایی سیستم را بهینه تر کرد.

این گلوگاه ها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:
۱- محدودیت سرعت ۲٫۱ GB/s برای اتصال CPU با NorthBridge – یا Front Side Bus (FSB).
2-
وجود NorthBridge به عنوان واسطه بین CPU و RAM که باعث تاخیر در دسترسی CPU به حافظه می شود.
۳- محدودیت سرعت در ارتباط بین NorthBridge و SouthBridge – این سرعت فعلا بین ۲۶۶MB/s تا ۱ GB/s می باشد که برای سیستمهای دسکتاپ امروزی کافی ست، اما می توان این سرعت را برای سرورها، WorkStation ها و سیستم های دسکتاپی که در آینده عرضه می شوند بهینه سازی کرد.

4- محدودیت امکاناتی که می توان با این روش در سیستم مجتمع کرد – در معماری موجود می توان حداکثر از ۲ چیپ ست مرکزی برای کنترل امور استفاده کرد که در این صورت برای اضافه کردن کاربردهای پر سرعت جدید به سیستم سه راه وجود خواهد داشت:
استفاده از باس های موجود (مثل PCI Bus) – در این حالت این امکان وجود دارد که باس موجود توان پشتیانی از وسیله پر سرعت مورد نظر را نداشته باشد.
استفاده از یک تکنولوژی اختصاصی برای ایجاد یک Bridge در مسیر SouthBridge به NorthBridge برای رسیدن به سرعت بیشتر – این روش بدلیل استفاده از تکنولوژی های خاص و اختصاصی شرکت ها و نبود یک استاندارد عمومی از پشتیبانی کمی برخوردار خواهد شد.
مجتمع کردن تمامی قابلیت های مورد نظر در داخل چیپ ست های NorthBridge و SouthBridge – این روش اصلا به صرفه نخواهد بود چون برای هر ترکیب سخت افزاری باید چیپ ست ها را دوباره طراحی و پیاده سازی کرد (مثلا یک طراحی برای سیستم هایی با صوت و شبکه مجتمع شده و یک طراحی برای سیستم هایی که فقط صوت مجتمع شده دارند و...)

HyperTransport یک تکنولوژی برای اتصال نقطه به نقطه (Peer-To-Peer) بین مدارات مجتمع است.
با استفاده از این تکنولوژی بین هر دو چیپ یک اتصال جداگانه بصورت دوطرفه (Send & Receive) با پهنای باند مجموع ۱۲٫۸ GB/s(6.4 GB/s برای هر باند( بوجود می آید. حتی از این تکنولوژی برای اتصال پر سرعت چندین با چند پردازنده هم استفاده می شود.  

 

 

 

  لینك مطلب  نظرات []     نوشته:مرتضی علیقلیزاده    معرفی به دوستان
بنر ما


آمار بازدیدها
امروز: نفر
دیروز: نفر
این ماه: نفر
ماه گذشته: نفر
آخرین بازدید:
كل بازدیدها: نفر
افراد آنلاین:

نفر

اطلاعات پست ها
آخرین به روز رسانی:
تعداد پست ها : عدد
ایجاد صفحه: 105 ثانیه
پشتیبانی آنلاین

CopyRight All Rights Reserved by KHAFAN 30TI.MIHANBLOG.COM
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سی پی یو است . هر گونه كپی برداری ازمطالب یا تصاویر این سایت تنها با ذكر منبع مجاز می باشد .